Bez kategorii

Filharmonia Śląska rozpoczyna nowy, jubileuszowy sezon artystyczny. Już niebawem, bo 20.09 oraz 27.09  o godz. 19:00 w sali koncertowej im. Karola Stryji odbędą się dwa inauguracyjne koncerty na które serdecznie zapraszamy 🙂
Pierwszy z nich wypełni Śląska Orkiestra Kameralna wraz z objawieniem światowej sceny muzycznej, finalistką Konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków (Eurovision Young Musicians Competition) w 2014 roku, Sarą Domjanić. Wysoka lokata na Eurowizji nie była pierwszym z jej sukcesów. Ta dwudziestodwuletnia Chorwatka nieustannie triumfuje w licznych konkursach. Gra na specjalnie dla niej zrobionym wyjątkowym instrumencie Antonio Stradivari – Golden Period.

Natomiast drugi z koncertów obfitować będzie w doskonałe wykonania kompozycji jednych z największych polskich twórców, Henryka Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kilara i Karola Szymanowskiego. Z Orkiestrą Symfoniczną i Chórem Filharmonii Śląskiej wystąpią znakomici soliści, wśród których znajdzie się Boris Brovtsyn, wybitny rosyjski skrzypek i laureat wielu prestiżowych nagród oraz Iwona Socha i Adam Kutny, finaliści i laureaci krajowych oraz międzynarodowych konkursów wokalnych.

Inauguracja wprowadzi Melomanów w myśl przewodnią, która będzie nam towarzyszyć przez cały sezon, która dotyczyć będzie tego, co jest nam niezwykle bliskie, a o czym zdaje się czasem zapominać – o Śląsku. By podkreślić, jak ogromny i imponujący dorobek artystyczny ma nasz region i jak wielu wybitnych kompozytorów tworzyło na jego terenie od wieków, na każdym koncercie organizowanym przez nas w Filharmonii będzie można posłuchać dzieł twórców związanych ze Śląskiem – poprzez miejsce urodzenia, tworzenia, czy też inspiracje.


Źródłohttps://filharmonia-slaska.eu
https://www.konferencje.pl/o/filharmonia-slaska-im-henryka-mikolaja-goreckiego,17827.html
0

Bez kategorii

„Śpiewanie to dar. Albo się z nim rodzisz, albo nie” – usłyszał w dzieciństwie, podobnie jak miliony osób przekonanych (lub przekonywanych) o własnym braku słuchu. Jak dowodzą najnowsze badania naukowe: zupełnie błędnie.

Nikt nie oczekuje od początkującego skrzypka, że od razu pięknie zagra. Na to potrzeba czasu – przypomina prof. Steven Demorest, ekspert od edukacji muzycznej na Uniwersytecie Northwestern. Według niego ludzie zbyt często słyszą w młodości, że nie potrafią śpiewać. Biorą to do siebie i przestają otwierać usta na całe życie.

– A przecież im częściej będziesz śpiewał, tym lepiej będzie ci to wychodziło – stwierdza prof. Demorest w komentarzu do badań, których wyniki właśnie opublikował prowadzony przez niego zespół naukowców.

Wynika z nich, że głos znacznie bardziej, niż dotąd sądzono, przypomina „normalne” instrumenty. A czyste śpiewanie to umiejętność jak każda inna: można się go nauczyć i codziennym wysiłkiem wciąż doskonalić. Nawet najbardziej fałszujący powinni więc uzbroić się w cierpliwość i jak najwięcej śpiewać.

Udział w badaniu wzięły osoby w trzech grupach wiekowych: przedszkolaki, sześcioklasiści i studenci. Każdego z uczestników poproszono o posłuchanie melodii, a następnie możliwie dokładne jej powtórzenie. Z tym pozornie prostym zadaniem znacznie lepiej od małych dzieci radzili sobie uczniowie. Nie było w tym żadnego zaskoczenia. Wszak większość z nich miała w szkole regularne lekcje muzyki.

Niespodziankę przyniosły jednak obserwacje dorosłych. Ich wyniki okazały się zbliżone do rezultatów… przedszkolaków. Według naukowców powód jest prosty: śpiewanie to jedna z tych zdolności, z których się korzysta, albo nie. Najgorsze nawet fałszowanie to znakomity sposób, by przestać fałszować.

– Śpiewania można się uczyć, tak jak każdej innej umiejętności. Wystarczy robić to regularnie – przekonuje prof. Demorest. Z jego badania wynika, że wiele osób, które w młodości całkiem sprawnie posługiwały się głosem, z czasem utraciły ten rzekomy talent. – Właśnie dlatego, że przestały śpiewać – twierdzi Demorest.

A śpiewać warto również z powodów pozamuzycznych. Według badaczy z Northwestern University częste korzystanie ze strun głosowych poprawia zdolności werbalne, umiejętność czytania i pomaga w nauce języków obcych. Z kolei eksperci z Emory University dowiedli, że czynny kontakt z muzyką spowalnia starzenie się mózgu, poprawia pamięć i poczucie pewności siebie.

Jest również błogosławieństwem dla ciała. Zdaniem naukowców z University of London to swoisty aerobik, który uruchamia główne partie mięśni i zwiększa dopływ tlenu do krwi. Pozostaje więc tylko wybrać piosenkę i – śpiewać.

Źródło:
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/nauka/1609821,1,spiewac-kazdy-moze–przekonuja-amerykanscy-naukowcy.read?fbclid=IwAR2sxXfETAO275XqhpF9xhL8FZ2EJHzc7H-M27qP5xryRWOAxS5FqPN0ihE
https://fishki.pl/fishka,spiewac-kazdy-moze,40806.html

0